Týden španělské literatury

Přednáška: "Mezi románem a povídkou"
'Entre la novela y el relato breve'
28/11/2017
Fernando Aramburu a Cristina Fernández Cubas, oba nositelé Státní ceny za literaturu, pracují s různými literárními formáty, zejména s románem a krátkou povídkou. Co je pro autora náročnější: román nebo povídka? V jakém žánru se cítí lépe? O tomto a dalších tématech promluví autoři na zahajovací besedě Týdne španělsky psané literatury.


Přednáška: "Fikce a realita v literárním prostoru"
'Invención y realidad en los espacios de lo narrado'
29/11/2017
Na setkání se bude debatovat o fyzickém a narativním prostoru. První dílo Jesúse Carrasca Na útěku (Intemperie) vzbudilo pozornost výjimečností příběhu odehrávajícího se ve venkovském prostředí. Fresán vymyslel v jedné své knize místo nazvané "Smutné písně" ("Canciones tristes"), ve kterém se odehrávají magické a zvláštní příběhy. A příběhy a postavy Davida Llorenteho jsou zasazeny do madridské čtvrti Carabanchel, kde prožil své dětství.


Beseda: "Překladatelé a nakladatelé: šíření španělsky psané literatury v ČR"
 'Traductores y editores: la difusión de la literatura española en la República Checa'
30/11/2017
Poslední setkání v rámci Týdne španělsky psané literatury vzdává hold překladatelům a nakladatelům. I když se besedy zúčastní i píšící autoři, hlavní slovo budou mít tito profesionálové, kteří sice široké veřejnosti nejsou tolik známí, ale jejichž práce je nezbytná pro šíření a poznávání iberoamerické literatury v České republice.

Představujeme

Cenu Josefa Jungmanna

Cenu Josefa Jungmanna

V úterý 8. října 2019 byla v prostorách prostorách pražského Goethe-Institutu vyhlášena Cena Josefa Jungmanna za nejlepší překlad roku 2018. Získal ji Vladimír Medek.