STRÁNKY O SOUČASNÉ RAKOUSKÉ LITERATUŘE

Rádi bychom Vás upozornili na projekt „Incentives zur österreichischen Literatur“(Podněty k rakouské literatuře) na adrese archives.readme.cc, jehož cílem je iniciovat překládání nejnovějších děl rakouské literatury.

Virtuální knihovna www.readme.cc je mezinárodní literární portál, který informuje o současné literatuře i jejích autorech a propojuje je přes hranice jazyka i státu.

Ve spolupráci s Vídeňským domem literatury (Literaturhaus Wien) vzniká na adresearchives.readme.cc mj. vícejazyčný soubor recenzí a ukázek ze soudobé rakouské literatury. Recenzenti literatury i literární vědci představují aktuální novinky, krátké ukázky umožňují náhled do textů, celkový obraz doplňují stručné medailonky autorů a autorek. Tato informační nabídka je v současnosti k dispozici v pěti jazycích: němčině, angličtině, francouzštině, češtině a maďarštině.

Překlady by měly zprostředkovat přístup k novým literárním textům mimo oblast mainstreamu i pro jiné jazyky a být podnětem pro knižní vydání v zahraničních nakladatelstvích.

Realizace: Dokumentationsstelle für neuere österreichische Literatur (Dokumentační centrum pro novou rakouskou literaturu – recenze, portréty autorů),

Übersetzergemeinschaft (Rakouská obec překladatelů – překlady) – readme.cc (infrastruktura).

Představujeme

Alici Hyrmanovou McElveen

Alici Hyrmanovou McElveen

Vítězkou Magnesie Litery 2017 za překladovou knihu se stala Alice Hyrmanová McElveen za překlad knihy irské autorky Sary Baumeové (1984) Jasno lepo podstín zhyna. Knihu přeloženou z angličtiny vydalo nakladatelství Odeon, redigoval ji Jan Zelenka. Srdečně blahopřejeme.