STRÁNKY O SOUČASNÉ RAKOUSKÉ LITERATUŘE

Rádi bychom Vás upozornili na projekt „Incentives zur österreichischen Literatur“(Podněty k rakouské literatuře) na adrese archives.readme.cc, jehož cílem je iniciovat překládání nejnovějších děl rakouské literatury.

Virtuální knihovna www.readme.cc je mezinárodní literární portál, který informuje o současné literatuře i jejích autorech a propojuje je přes hranice jazyka i státu.

Ve spolupráci s Vídeňským domem literatury (Literaturhaus Wien) vzniká na adresearchives.readme.cc mj. vícejazyčný soubor recenzí a ukázek ze soudobé rakouské literatury. Recenzenti literatury i literární vědci představují aktuální novinky, krátké ukázky umožňují náhled do textů, celkový obraz doplňují stručné medailonky autorů a autorek. Tato informační nabídka je v současnosti k dispozici v pěti jazycích: němčině, angličtině, francouzštině, češtině a maďarštině.

Překlady by měly zprostředkovat přístup k novým literárním textům mimo oblast mainstreamu i pro jiné jazyky a být podnětem pro knižní vydání v zahraničních nakladatelstvích.

Realizace: Dokumentationsstelle für neuere österreichische Literatur (Dokumentační centrum pro novou rakouskou literaturu – recenze, portréty autorů),

Übersetzergemeinschaft (Rakouská obec překladatelů – překlady) – readme.cc (infrastruktura).

Představujeme

Cenu Josefa Jungmanna

Cenu Josefa Jungmanna

V úterý 8. října 2019 byla v prostorách prostorách pražského Goethe-Institutu vyhlášena Cena Josefa Jungmanna za nejlepší překlad roku 2018. Získal ji Vladimír Medek.