Odešel Josef Forbelský

Oznamujeme smutnou zprávu, že 14. listopadu 2022 zemřel ve věku 91 let významný hispanista a vysokoškolský pedagog, člen Obce překladatelů a nositel Ceny Josefa Jungmanna Josef Forbelský.

Překládal nejvýznamnější španělské a latinskoamerické autory, mezi jinými díla Miguela de Cervantese, Lope de Vegy, Gabriela Garcíi Márqueze či Jorgeho Luise Borgese. Je také spoluautorem Dějin španělské literatury (1984) a Slovníku spisovatelů Španělska a Portugalska (1999) a autorem knihy Španělská literatura 20. století (1999).

Jeho dílo překladatelské i odborné shrnula v roce 2017 u příležitosti udělení Ceny Josefa Jungmanna v podrobném portrétu Anna Tkáčová.

Aktuální ohlédnutí za životem a prací Josefa Forbelského z pera Anny Houskové si můžete přečíst na webu FF UK.